»Zato moramo okrepiti to območje, ker bo zagotovo zadnje, ki bo umrlo.«
»V najbolj neugodnih scenarijih bi lahko nekateri ledeniki v morje odvedli toliko ledu, da bi se morska gladina v nekaj desetletjih dvignila za več decimetrov.«
»Na lastne oči sem hotel videti, čemu smo izpostavljeni, saj se ključni zaščitnik našega planeta, Arktični ocean, neverjetno hitro topi.«
»In – ali smo v Švici?«
»Kakšno je dejansko stanje himalajskih ledenikov, pa zaradi zelo redkih raziskav nad tem območjem praktično ni znano.«
»V nekaj desetletjih avstrijskih ledenikov ne bo več. Morda je nekaj ostankov na zasenčenih lokacijah – morda na ledeniku Glockner na severovzhodni strani, na nekaterih območjih v dolini Ötztal.«
»Vzorčimo vodo redno na 10 dni, vzeli smo tudi že vzorce starega snega, v nadaljevanju poletja pa nas čaka še georadarsko merjenje ledenika.«
»Odkar so bila območja ledenikov prvič kartirana na prelomu 19. in 20. stoletja, je tako izginilo že več kot 90 odstotkov njihove površine.«
»Himalajski ledeniki so vir pitne vode za dve milijardi ljudi, ki živijo na tem območju. Izginotje ledenikov, ki bi se ob sedanjem onesnaževanju lahko zgodilo prej kot v enem stoletju, bi imelo nepredstavljive posledice za našo civilizacijo in ekosisteme.«
»Zamenjali bomo del zemeljskega plina z vodikom in na ta način v bistvu dodali brezogljično gorivo, ki je proizvedeno iz obnovljivih virov.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju